Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Medycyna i okolice - Druga strona stetoskopu Medycyna i okolice - Druga strona stetoskopu Medycyna i okolice - Druga strona stetoskopu

19.03.2017
niedziela

Dramat trzech pacjentek – utrata wzroku po błędach terapii komórkami macierzystymi

19 marca 2017, niedziela,

Ta głośna już w środowisku medycznym sprawa dosadnie obrazuje trzy kwestie: desperację pacjentów, rzetelność lekarską (lub jej brak), ale również jakościową tabloidyzację czołowych mediów.

Żeby łatwiej się opowiadało, zacznijmy od tego, co mogliście Państwo przeczytać 16 marca w „Gazecie Wyborczej” (autor: Wojciech Moskal):

Tytuł tekstu był następujący: „Komórkami macierzystymi oślepili pacjentki ze zwyrodnieniem plamki”.

Pierwszy akapit:

Do dramatu doszło na Florydzie w 2015 r. U trzech kobiet ze zwyrodnieniem plamki oczu w ciągu tygodnia po „leczeniu” pojawiły się komplikacje – pogorszenie wzroku, odklejenie siatkówki i krwotoki. Dziś wszystkie są niewidome.

Resztę możecie doczytać Państwo sami.

A teraz odpowiedzmy sobie, jak było naprawdę.

Punktem wyjścia do rozważań jest choroba, na którą cierpią wspomniane trzy pacjentki. Związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej oka, zwane w skrócie AMD, jest chorobą stopniowo upośledzającą zdolność widzenia. W tzw. postaci suchej stopniowo traci się ostrość w centralnej części pola widzenia. Zaawansowana postać AMD (tzw. mokra) prowadzi do całkowitej ślepoty. Tych z Państwa, którzy chcieliby poznać więcej szczegółów, pozwolę sobie odesłać do rzetelnie prowadzonej strony stowarzyszenia AMD Retina Polska.

W pełni skutecznego leczenia AMD nie ma. W zaawansowanej postaci mokrej stosuje się podawanie do ciała szklistego (czyli do wnętrza gałki ocznej) leków hamujących wytwarzanie patologicznych naczyń krwionośnych, będących czynnikiem bezpośrednio prowadzącym do ślepoty. Leczenia postaci suchej, które byłoby skuteczne u większości chorych, nie ma.

Poszukiwania efektywnej terapii trwają. Wobec dużej liczby chorych z AMD (co może przełożyć się na ekonomiczny sukces skutecznej metody) intensywność prac jest duża. Jednym z uznanych kierunków są próby podawania komórek macierzystych do wnętrza gałki ocznej – do ciała szklistego lub pod siatkówkę. W listopadzie 2016 r. zarejestrowanych było 13 badań klinicznych będących w toku, dotyczących terapii degeneracyjnych chorób oczu przy pomocy komórek macierzystych. Wśród nich było badanie, prowadzone w USA, którego uczestniczkami (a raczej ofiarami) były wspomniane trzy pacjentki.

Wszystkie trzy chorowały na AMD, ze znacznym upośledzeniem jakości widzenia. Badanie polegało na podaniu własnych komórek macierzystych pacjentki, uzyskanych z jej tkanki tłuszczowej na brzuchu, do obydwu oczu. Zabieg kosztował każdą z nich 5000 dol.

Zatrzymajmy się na chwilę w tym punkcie.

Każda terapia stosowana u ludzi musi posiadać rejestrację (czyli zostać zatwierdzona przez odpowiednie dla danego kraju instytucje) albo może zostać zastosowana bez rejestracji, w ramach badania klinicznego. Każde badanie kliniczne musi zostać zatwierdzone przez komisję bioetyczną. Sprawdza ona metodykę badania, a przede wszystkim – czy zagrożenie efektami niepożądanymi (lub powikłaniami) jest dla uczestniczących w nim chorych znacznie niższe niż potencjalne korzyści zdrowotne. Jeżeli nie – badanie nie otrzymuje akceptacji i nie może być przeprowadzone.

Nie znalazłem tego w dostępnym mi piśmiennictwie, ale wiele wskazuje, że badanie, o którym mowa, nie przeszło odpowiednich procedur zatwierdzających. Dlaczego tak przypuszczam? Bo wydaje się niemożliwe, by jakakolwiek komisja etyczna zaakceptowała jednoczesne – albo prawie jednoczesne – podanie eksperymentalnego środka do obydwu oczu. Dobrą praktyką okulistyczną jest przeprowadzenie planowego zabiegu na jednym oku, a po uzyskaniu pomyślnych rezultatów – ewentualnie na drugim (oczywiście jeżeli jest to potrzebne).

Co więcej – nie do pomyślenia jest, by pacjenci uczestniczący w eksperymentalnym badaniu klinicznym musieli za procedurę będącą częścią badania płacić.

Pomijam już, że komórki macierzyste uzyskane zostały z tkanki tłuszczowej brzucha pacjentek, co bardzo odbiega od stosowanych metod. Można by pomyśleć, że to pionierska odwaga badaczy, jednak odpłatny udział pacjentek w badaniu każe przypuszczać, że chodziło raczej o zwykłą pazerność i zwykłe cwaniactwo.

Grunt do manipulacji był podatny, bo człowiek, który stopniowo i (wiele na to wskazuje) nieuchronnie traci wzrok, jest zdesperowany. By odwrócić postęp choroby, skłonny jest do podjęcia ryzyka, jeżeli tylko wykonawca będzie odpowiednio sprawny marketingowo. W tym przypadku – najwyraźniej był. W dodatku znając ceny usług medycznych w USA, 5000 dol. za pionierski zabieg wydawać się musiało znakomitą okazją.

Rezultaty były dramatyczne. Jedna kobieta straciła wzrok całkowicie, u dwóch nastąpiło znaczne jego pogorszenie.

Sprawa jest na tyle poważna, że doniesienie na ten temat opublikował „The New England Journal of Medicine” – jedno z dwóch najważniejszych (obok „The Lancet”) fachowych pism medycznych na świecie. Rzecz stała się przedmiotem dochodzenia kryminalnego. Badanie znikło z rejestru na stronie ClinicalTrials.gov.

Jaka nauka płynie z tej historii dla Szanownych Czytelników? Wieloraka.

Po pierwsze – terapia niezarejestrowana, ale dostępna w ramach badania klinicznego, nie musi szkodzić. Wprost przeciwnie – może bardzo pomóc. Jednak przed podpisaniem zgody na udział w badaniu należy koniecznie zapoznać się dokładnie z jej treścią. A zwłaszcza – należy upewnić się, że badanie uzyskało zgodę komisji bioetycznej. Dotyczy to również terapii chorób oczu przy użyciu komórek macierzystych, która naprawdę wydaje się obiecująca, jakkolwiek jednoznacznych dowodów jej skuteczności nie ma. Same iniekcje do szklistki oka uważane są za bezpieczne, jakkolwiek – jak każdy zabieg – obarczone ryzykiem powikłań.

Po drugie – jeżeli ktoś proponuje udział w eksperymentalnej terapii, za którą pacjent będzie musiał zapłacić, należy zachować najdalej idący sceptycyzm. Niezależnie od tego, w jak desperackiej sytuacji będzie znajdował się chory. Prawdopodobieństwo sukcesu jest minimalne w porównaniu z przewidywanym prawdopodobieństwem, że mamy do czynienia z bezwzględnym oszustwem.

Jest jeszcze „po trzecie”: miło by było, gdyby pracujący w pośpiechu dziennikarze prasy codziennej i mediów elektronicznych, piszący o medycynie, zechcieli poświęcić trzy minuty na poznanie podstawowej istoty problemu, zanim o nim napiszą. Wszakże ich rolą powinno być, by jak najszerszy krąg odbiorców ich pracy lepiej zrozumiał otaczający nas świat.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 46

Dodaj komentarz »
 1. Czy wszczepienie komórek to było badanie, czy też zabieg, operacja czy coś w tym rodzaju? Dotychczas byłem przekonany, że badanie to czynność prowadząca do poznania pewnego stanu rzeczy, a zabieg, czy też operacja to czynności zmierzające do jego zmiany. Pominięcie wyjaśnienia tej kwestii przeszkadza mi w pełnym zrozumieniu wpisu i może sytuować go pośród „dzieł”, które Pan piętnuje, że o niezgodności z mottami blogu nie wspomnę.

 2. Wielu szarlatanów używa terminów jak „laser treatment” lub „stem cells treatment” do wyłudzania pieniędzy. Widziałem krem do twarzy zawierający „stem cells”, oczywiście bardzo drogi i obiecujący cuda.

 3. Podniósł Pan ważny temat . Buta lekarzy ZNANYCH .
  W USA powszechne . U nas też już występuje . Po co próbować na jednym (!) oku . Jestem WIELKI , mogę na obydwu ! I kicha !

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. @tamadzi , czepiasz się . Pewno , że TERAPIA , Autor pisze to kilka razy . Ty kwestionujesz 1x użyte „badanie” . Fe !

 6. Nie ma wątpliwości, że trzeba to było zrobić na jednym oku.
  Standardy mówią też, że nie tylko pacjent nie może płacić za udziała w badaniu, ale to on powinien dostać rekompensatę za ten udział.
  Nie wiemy, czy badanie zostało zaakceptowane, ale i przy akceptacji wydaje się zupełnie nieetyczne. Ponadto nie można wymagać, by to pacjent/probant sprawdzał badanie. Lekarz jest osobą cieszącą się zaufaniem i to na nim spoczywa obowiązek przedstawienia zapraszanemu do badania wszystkich istotnych faktów.

  @tamadzi, momo1
  Badanie naukowe będące eksperymentem terapeutycznym. NIE TERAPIĄ!

  @JackT
  Laser jest akurat dość sprawdzony i skuteczny.

 7. Szanowny Panie Karczmarewicz

  Tym wpisem przypomnial mi pan wroclawskiego profesora ktoru kilka lat temu przy akompaniamencie polskiej prasy wsytrzykiwal komorki macierzyste pacjentowi z przerwanym rdzeniem kregowym. Glupota nie zna granic nawet panstwowych.

  Slawomirski

 8. @Sławomirski.
  „Glupota nie zna granic” – z tym się zgadzam. Akurat w przypadku wszczepianiu komórek macierzystych w miejsce przerwanego rdzenia kręgowego możemy mówić o sukcesie. Oczywiście częściowym.
  @mpn
  Naświetlanie twarzy diodami LED w kosmetyce nazywa się „laser treatment” – to miałem na myśli.

 9. @mpn , kwestia nazewnictwa , w dodatku zaciemniającego .
  Ingerencja chemiczna , biologiczna , laserowa , skalpelowa jest wg. powszechnego rozumienia ZABIEGIEM / OPERACJĄ . Sądzę , że użycie terminu „badanie” miało na celu ewent. skutki prawne .
  Tak jest też w polskim prawie . Oczywiście , w sytuacji ekstremalnej , przy braku innych metod , pacjent może wyrazić zgodę , ale …. no właśnie , ja zrobiłbym to na JEDNYM oku !

 10. @momo1
  Nie, nie jest. Powszechne rozumienie nie ma nic do rzeczy. Możesz przy nim pozostać, ale przy takim rozumieniu, sprzecznyym z polskim prawem, nie będziesz w stanie rozmawiać o tej sprawie. Regulacje prawne i deontologiczne oraz standardy postępowania w przypadku badań klinicznych i leczenia są odmienne. Otóż gdyby to była, jak sugerujesz, terapia, większość zastrzeżeń tutaj poruszanych w ogóle nie miałaby zastosowania. Za leczenie się płaci, za udział w ekperymencie nie. Wyrażana zgoda jest inna (nieprawda, że pacjent może sobie wyrazić zgodę, na co chce, i ta zgoda jest ważna). Możliwości przeprowadzenia są inne.

 11. JackT
  21 marca o godz. 23:51 32700

  ” mówić o sukcesie. Oczywiście częściowym.”

  Szanowny Pan ma na mysli czesciowe zacmienie slonca a ja zacmienie zdrowego rozsadku. Nie mozna budzic nadziei w czlowieku ze bedzie chodzil a potem zostawiac go z paraplegia. Takie postepowanie jest nieetyczne. Wierzacy zostawiaja w Lourdes laski i wozki inwalidzkie. Nikt nie zostawia tam protez. Oszustwo jest ewidentne w Lourdes i niestety czasami w medycynie. Domyslam sie z tego co Pan pisze ze komorki macierzyste sa dobre na wszystko poza wyleczeniem z glupoty.

  Slawomirski

 12. @Sławomirski
  1. Żaden zabieg nie daje gwarancji wyleczenia ale czasami nawet nadzeja na 10% poprawy jest warta ryzyka. Chory o tym wie, akceptuje i płaci.
  2. Lourdes. Jeżeli ludzie zostawiają tam wózki i laski to znaczy że się wyleczyli – z lęku przed samodzielnym chodzeniem.
  3. Odkrycie komórek macierzystych – wspólnie z techniką manipulacij kodu DNA – zostało uznane za największe osiągnięcie ostatnich dziesięcioleci.
  4. Komórki macierzyste nie są panaceum na wszystko, a napewno nie na głupotę. Takowa jest nieuleczalna, ale konieczna w darwinowskiej teorii ewolucji.

 13. JackT
  23 marca o godz. 8:50 32704

  Zycze Szanownemu Panu 10% poprawy.

  Slawomirski

 14. @JackT
  Głupota nie jest koeniczna ani w starej darwinowskiej, ani we współczesnej teorii ewolucji. Nie jest w niej w ogóle potrzebny układ nerwowy.

  @Slawomirski
  10% szans na sukcs w onkologii to nic nienormalnego.

 15. mpn
  23 marca o godz. 16:28 32706

  10% szans na 100% sukcesu to nie 10% poprawy. Statystyka ma swoje wymagania. Szarlatanizm nawiedzajacy medykow z powodow ego czy finansowych ich nie ma.

  Slawomirski

 16. mpn.
  Nie jestem biologiem ale mniemam że osobniki bardziej kumate mają więcej szans na przeżycie i rozmnożenie. Pomijam rośliny, bakterie itp. Znalezienie niszy środowiskowej, nowych źródeł pokarmu lub adaptacja do nowych warunków życia wymaga pewnego sprytu.
  Uważam wręcz że układ nerwowy – u bardziej rozwiniętych gatunków – miał zasadniczy wpływ w wyścigu o przetrwanie.

 17. JackT
  24 marca o godz. 0:28 32708

  Rozrodczosc w krajach rozwijajacych sie przeczy pana twierdzeniu.

 18. @Slawomirski
  Niekoniecznie chodzi o pełen sukces. Natomiast trzeba pisać ściśle, a nie o „10% popawy”, a potem się dziwić, że trudni cię zrozumieć.

  @JackT
  Oczywiście, że miał, ale nie jest konieczny. Jak prawie wszystkie adaptacje. Fotosynteza pewnie zwiekszyła by szance twego przeżycia, a jakoś jej nie prowadzisz. Nie jest konieczna. Przydatny nie znaczy konieczny.

 19. Malpa w kapieli zaszkodzila tylko sobie. Uzbrojeni w strzykawki z komorkami macierzystymi szarlatani szkodza innym. Ludzi jak widac mozna leczyc wszystkim uryna, upuszczaniem krwi i mleczem. A teraz w modzie sa komorki macierzyste.

  Slawomirski

 20. @Slawomirski
  Tyle że mocz nie pomagał, w przeciwieństwie do komórek macierzystych

 21. mpn.
  Negatywne wyniki są jednakowo cenne jak pozytywne w rozwoju nauki. Pan Sławomirski zapewne coś o tym wie.

 22. B.S. science pozostanie bad science.

  Slawomirski

 23. Polecam książkę „Bad science” napisaną przez Bena Goldacre, lekarza i publicysty naukowego. Demaskuje wiele mitów medycznych i nie tylko, homeopatię, placebo itp.

 24. @JackT
  Jednakowoż w medycynie z etycznegop unktu widzenia trochę inaczej się je traktuje

 25. Szanowny Panie doktorze,
  właśnie w Europie wchodzi na ekrany film „Vaxxed- Szokująca historia” dość krytycznie i nieco ideologicznie podejmujący temat szkodliwości szczepień dzieci. Czy to właśnie szczepienia są przyczyną autyzmu?
  Żeby było prościej: Mimo wielkiej krytyki i ideologicznego naładowania film mówi, że w zasadzie szczepienia nie są szkodliwe. Szkodliwe są natomiast szczepienia kombinacyjne czynnikiem MMR (wiele chorób na raz) wykonane na dodatek w pewnym okresie życia dzieci. Rozwiązaniem byłoby więc przesunięcie czasowe rozciągnięcie szczepień na pojedyncze, wykonywane w dłuższym okresie czasu. Nie moja to sprawa i przepraszam za niedokładności opisu.
  Takie podejście nadeptuje jednak na palec zarabiającym na tym koncernom farmaceutycznym, silnym na tyle żeby zorganizować wielkie jeszcze bardziej nabuzowane ideologią akcje „sceptyków” tu – obrońców szczepień. Dochodzi do blokad kin i pogróżek wobec chcących obejrzeć film. Mniej więcej tak jak to robią polskie „mohery”.
  Dla mnie jest to przykład jak bardzo w dzisiejszym „wolnym” świecie interesy koncernów lub grup interesu kształtują rzeczywistość.
  Podobnie jak krzyk na cały świat z powodu biednych mordowanych niewinnych dzieci w Aleppo i takie same dzieci jako nieunikniony koszt wolności w Mossulu, o którym lepiej nie mówić.
  Film właśnie wchodzi i dobrze by było przygotować rozsądny materiał.

 26. @ZWO
  Ile jeszcze razy będzie o szczepionkach i autyzmie, bo kilkadziesiąt lat temu ukazała się finansowana z nieujawnionych źródeł niepoprawnie napisana praca o jakimś rzekomym związku, z której prawie wszyscy autorzy się potem wycofali? Czemu właściwie autyzm, a nie np. choroby serca? Duża część zaszczepionych będzie miała chorobę serca. Czemu nie nowotwory? 1/4 zaszczepionych na nie umrze. Czemu nie nieciekawa praca? Może jeszcze bez etatu? Iluż to zaszczepionych będzie tak pracować. Brrrr.

 27. @mpn
  Gdybyś miał bachora chorego na autyzm. Albo jeszcze gorzej dwoje dzieci sprowadzonych przez interesy lekarzy do poziomu roślinek mimo, że wszystko cacy w medycynie (a mam taki przypadek) i sami niewinni to przestał byś ględzić durnot. Bo w twoim wypadku można napisać: Problem od kilkudziesięciu lat i ciągle niczego się nie nauczył.

  Dlaczego mohery twojego typu biją ludzi, którzy chcą iść do kina?

  Ale może to dla ciebie za trudne dlatego powtórzę: Problemem nie są szczepienia tylko stawianie interesów koncernów ponad interesami ludzi. Jak to było kiedy Kopacz „broniła” Polaków przed szczepionką?

 28. @ZWO
  31 marca o godz. 12:01

  Częstotliwość przypadków autyzmu wśród szczepionych nie różni się od tej wśród nieszczepionych.
  Podejrzenia wobec szczepionki MMR skupiały się na dodatku tiomersalu (związku rtęci) o śladowym stężeniu jako środka konserwującego.
  Od czasu zaniechania tego dodatku częstotliwość występowania autyzmu nie spadła.
  A autor szerzący to podejrzenie wobec MMR był oszustem i został ukarany za poddawanie autystycznych dzieci (rzekomych ofiar szczepionki) niepotrzebnym inwazyjnym badaniom.
  Jego zamiar – wzbogacenie się na współpracy z firmami produkującymi pojedyncze szczepionki i zestawy diagnostyczne – został udowodniony przed sądem.
  Rodzicom dzieci z autyzmem pewnie łatwiej przychodzi szukanie zewnętrznego winnego ich nieszczęścia, niż zaakceptowanie np. genetycznych przyczyn choroby.

 29. @mpn
  Kto bije? Jak bije? Coś ci się chyba miesza… W bójce kiedyś uczestniczyłem, aczkolwiek niestety to ja biłem bity. Ostatnio też grożono mi na ulicy, bo gazetę nieodpowiednią czytałem. Nie dość prawicową.
  Autyzm natomiast, będący iczywiście istotnym problemem, zacznij wiązać z rzeczami, które się z nim rzeczywiście wiążą. Z nieprawidłowym rozwojem UON, brakiem teorii umysłu, słabą koherencją centralną… A nie z dowolniem wybraną rzeczą z medycyny, którą kiedyś jakiś głupiec powiązał bez żadnych argumentów. Co więcej, nie jest też autyzm na tyle dochodowy w leczeniu, by się nim koncerny specjalnie nteresowały. Taka ich rola zarabiać pieniądze. Ale od autyzmu trzymają się dalej, niż od innych zaburzeń.

 30. W Polsce bez zmian

  Za komuny winni byli komunisci. Dzisiaj koncerny. A dzieci nadal sa plodzone w stuporze alkoholowym i otumaniane bozia.

  Slawomirski

 31. Wiara w to że szczepionki powodują autyzm jest podobna do „wiary smoleńskiej” – dowodów brak, spisek i tyle.
  Jak już wspomniał 1300 gramów szczepienia nie mają wpływu na ilość autystycznych zachorowań. Czyli że NIE powodują.
  BigPharma goni za pieniędzmi jak każdy biznes, szuka leków na popularne choroby, omija małe nieopłacalne przypadki. Myślę jednak że bardziej opłacalne dla nich byłoby leczenie ciężkiej choroby (kilka tysięcy dolarów za same lekarstwa), niż sprzedaż szczepionki (kilkanaście dolarów).
  Jaki jest „interes lekarza” w spowodowaniu u dziecka autyzmu – panie ZWO? Proszę odpowiedzieć. To jest bardzo poważne oskarżenie.

 32. ZWO,
  nie siej kłamstw.

  Nie ma _żadnych_ wiarygodnych dowodów na związek autyzmu ze szczepionką kombinowaną. Żadnych. Jak znasz – przytocz, chętnie przeczytam. A rzecz była niezwykle wnikliwie badana, po słynnym fałszerstwie byłego dr. Andrew Wakefielda.

  Autyzm po prostu często ujawnia się właśnie w tym wieku, w którym dzieci się szczepi. Jeśli szczepisz prawie wszystkich, to siłą rzeczy pierwsze objawy autyzmu pojawią się u części dzieci zaraz po szczepieniu. Zaś ludzki rozum skonstruowany jest do szukania przyczyn. I masz dwoje rodziców – zajadłych antywaków.

  Mam nadzieję, że totalne głupoty które popisałeś wynikaj z niewiedzy, a nie ze złej woli.

 33. @Slawomirski
  No w stuporze, sorry, ale nikt nie byłby w stanie dziecka spłodzić.

 34. @mpn
  1 kwietnia o godz. 10:30

  Zależy, kto jest akurat w tym stuporze. Jeśli oboje, to faktycznie się nie uda.
  W pijanym widzie się da.

 35. Jak zwykle jak zwykle. Przypomina się wierszyk Boya Żeleńskiego, że „paraliż postępowy to w największe trafia głowy”. Oj trafia.

  Ja tylko piszę o filmie, który ma być wyświetlany i o tym, że posiadacze naukowej zawsze prawdy ostatnio doszli do bicia chcących zobaczyć film. I parę słów o treści filmu z uwagą, że jest ideologiczny. Gdzie ja w tym kłamię? I oczywiście zaraz wyzwiska, ja jestem ten dureń, który nie uznaje światła wiedzy prawdziwej. A Wakefield, którego udało się mobbingiem zniszczyć, to oszust. Można by w to nawet uwierzyć, gdyby nie reakcje na jakiekolwiek wątpliwości. Ciekawe, że zawsze ci sami atakują. Coś jakby dyżurni wynajęci do pilnowania blogu. Na „obiektywnym” blogu obok metoda dyżurnych doprowadziła do likwidacji dyskusji. Tam swoi mają zawsze rację.
  Ale skoro tak, to proszę. Dzisiejsza wiadomość.
  Częstotliwość autyzmu w USA:
  1975 1 na 5 tys
  1998 1 na 500
  2014 1 na 68
  PS. Do tej pory uważałem i dalej uważam, że ruch antyszczepionkowy to histeria. Tylko, że ja nie jestem posiadaczem wiecznej prawdy. I nikt mi za to nie płaci.

 36. @ZWO
  1 kwietnia o godz. 21:51

  2017 1 na 50
  2030 1 na 5
  2050 1 na ….

 37. ZWO.
  Setki rzeczy jest zbieżne z ilością zachorowań na autyzm np ilość osób zamawiających macburgera u MacDonalda, biorących suplement witaminy C, jadących rowerem do pracy itd itp. Dlaczego akurat szczepionka MMR jest winna?

 38. PS. Schodzę z dyżuru i proszę o przesłanie ostatniego zaległego czeku na adres ZWO.

 39. @ZWO
  Sprawdzałeś znaczenie słowa częstotliwość?

 40. @mpn
  Rzeczywiście, przewidywania na rok 2025 są tragiczne. ale jako zwolennik szczepień wolę nie pisać o gdybaniu. W przeciwieństwie do ciebie. Pisze się jeszcze o możliwym wpływie glyphosatu, ale to już by zaraz Zalewski rozpoczął swoje wyzwiska.
  Zadziwia mnie ta dyżurna argumentacja. I zawsze w jedną stronę.
  Jestem przeciwny histerii antyszczepionkowców. To się nie zmieniło. Ale nie spodziewałem się dyżurnego zalewu pomyj. No, może to to tylko paraliż postępowy, znany już od 1905 roku.

  Problem w tym, że istnieją pewne podejrzenia co do sposobu wykonywania a nie samych szczepień. Może słuszne może nie. Tymczasem łatwiej przez 40 lat wyzywać ludzi mających wątpliwości niż po prostu ulepszyć system tylko dlatego, że jakiś koncern straciłby dochody. Zadziwiająca służalczość. Niestety argumentacje metodą wyzwisk prowadzą do pojawienia się ruchów i ideologii, które działają już na innych niż racjonalne zasadach. I nie ma już ratunku. Historia pokazuje, że wy obrońcy starej prawdy i tak przegracie. Choćby dlatego, że lepsze jest wrogiem dobrego.
  Podkreślam: To wy jesteście winni awanturze bo zamiast bronić dzieci bronicie zysków. Czy warto prowadzić wojnę tylko po to, żeby NIE zamienić jednej szczepionki na inną?

  PS. Okazuje się, że film ma być pokazany w TVN7 4 kwietnia o 22. I oczywiście już jest awantura, żeby zabronić. Może zabronią. Ci, którzy chcą obejrzeć, powinni tylko wiedzieć, że jest bardzo naładowany ideologicznie. Nie dajcie się zbyt łatwo przekonać. Szczepionki nie są całkiem złe.

 41. @ZWO
  2 kwietnia o godz. 8:22

  Jaki „zalew pomyj”? Masz jakieś obsesje?
  Na czym polegają „pewne podejrzenia co do sposobu wykonywania” owych szczepień?
  I jak się mają liczby przypadków autyzmu wśród nieszczepionych?
  Wzrastają? Spadają?
  Podaj wiarygodne źródło tych amerykańskich statystyk, które cytowałeś w prima aprilis.
  Może masz także dane europejskie?

 42. @ZWO
  No jakich zysków? Powiedz, bo chciałbym te moje rzekome zyski na oczy zobaczyć. Czy może tak sobie tylko pomawiasz z braku innego sposobu argumetnacji? Gdzie masz wojnę, jaką wojnę? Ja też mogę napisać, że postępujesz dla swojego własnego zysku i krzywdzisz ludzi, jeszcze gorzej mogę napisać, też umiem pisać bzdury bez pokrycia. Tylko co z tego wynika?

 43. ZWO
  Wynika że wszyscy jesteśmy zwolennikami szczepień – to o co biega? Kto Cię wyzwał na tym blogu i jak? Napisz.
  Jaka stara prawda? Bronicie zysków zamiast bronić dzieci? Lekarze którzy dla własnych interesów robią z dzieci roślinki.
  Ostro młócisz. Może byś się trochę opamiętał i przestał ludzi pomawiać i obrażać. Calm down.

 44. Trzech dyżurnych pomagierów „nauki”. Analogia do przypadku GMO. Ach jak to się niszczyło Seraliniego. Naukowo i rzeczowo. Hi hi.
  Ostatnio ktoś się dokopał do badań Monsanto nad nieszkodliwością… Nie było żadnych.
  I jak zwykle w takich dyskusjach: Zaczynamy od szukania błędów ortograficznych żeby udowodnić braki. Potem przeanalizujemy życiorys a na koniec popłaczemy nad sobą, że tacy czyści i niewinni zostali zbrukani atakami.
  Ale muszę wam powiedzieć, że macie lepszych od siebie: TVP-Info, Trwam i parę podobnie obiektywnych dyskutantów. Uczcie się od nich.

 45. Jest takie przysłowie ZWO. Jeżeli trzech Ci mówi że jesteś pijany – to sie połóż. Język ci się plącze i nie jesteś w stanie merytorycznie rozmawiać. Dobranoc.

 46. @JackT
  O to biega, by się pokłócić. Kolega najwyraźniej posru szuka. Wszystko jedno z kim, o co.

 47. Witam Panie redaktorze.W marcu 2018 roku nabór do eksperymentalnego podania komórek macierzystych z krwi pepowinowej rozpoczęła klinika z Warszawy.Moj mąż,chorujacy na genetyczna retinopatie barwnikowa,po wielu wczesniejszych ingerencjach chirurgicznych ,zakwalifikował się do podania komorek…Badania kwalifikacyjne wykonano w styczniu,a juz w maju nastąpiło podanie,po wczesniejszym wplaceniu na konto kliniki 14tys pln…dodam jeszcze,ze badania kwalifikacyjne kosztowaly dodatkowe 1tys pln.Moj mąz,co muszę zaznaczyc,przed poddaniem sie eksperymentalnemu zabiegowi,normalnie funkcjonowal,pracowal jako ratownik wodny,medyczny,jezdzil samochodem i prowadzil normalne zycie.Jednak w obawie,ze choroba retinopatia barwnikowa moze nagle postepowac,postanowilismy skorzystac z pomocy jakze pozytywnie reklamowanych przez marketingowy sztab ludzi z kliniki komorek macierzystych.W lipcu u męża nagle wystąpiło rozwarstwienie siatkowek w obydwu oczach,nagle calkowicie stracil wzrok…Po wielu operacjach witrektomii i ratowania tych oczu,po wielu miesiacach nerwow,stresu,utraty płynności finansowej…Klinika wystosowala do nas forme ugody,chcieli oddac nam 14tys za zabieg ale na istotnych dla siebie warunkach.Po pierwsze chcieli bysmy siedzieli cicho i nie upubliczniali nigdzie informacji o niepowodzeniu medycznym i po drugie jesli nie zastosujemy sie do powyższego,to grozi nam kara 30tys zl za niedotrzymanie warunkow tej ze umowy.W punkcie trzecim zaznaczyli iz jesli podpiszemy ugode i wezmiemy wspomniane 14tys to nie mozemy dalej korzystac z leczenia w klinice…ktore bylo dotychczas bezplatne,co uznalismy za normalne,poniewaz bylo formą naprawienia błędów lekarskich,ktorych efektem jest,ze moj maz nie widzi.Podstawowym istotnym w calej sprawie bledem bylo to,ze badania kwalifikacyjne nie zostały wykonane nalezycie,zwlaszcza,ze historia chorobowa mojego męża jest bogata,a segregator z dokumentacja medyczną obszerny.Dokladne,wnikliwe badania wstepne nie zakwalifikowaly by mojego meza do zabiegu podania komorek macierzystych…swoj błąd potwierdzil nam lekarz prowadzacy podczas kolejnej wizyty w sierpniu.W chwili obecnej rozpoczynamy walke z kliniką w sądzie. Moj mąż utracil wzrok,od lipca nie pracuje,sam nie funkcjonuje,potrzebuje opieki…ja jestem na skraju wyczerpania nerwowego,sama utrzymuje dom i finansuje leki kosztowne badania.Zwrocilismy sie do Komisji Bioetyki Lekarskiej ,zeby udostepnila nam raport z przeprowadzonego eksperymentu medycznego,niestety odmówiono nam zakrywajac sie przepisami prawnymi.Cos jednak nam sie nie zgadza…bo skoro w raporcie bylaby napisana prawda o niepomyslnych skutkach zabiegu i utracie wzroku mojego męża,to Komisja Bioetyki Lekarskiej staralaby zrobic niezalezne badania podzkodowanemu i co najwazniejsze nakazac wszystkim klinikom w kraju prowadzenia dalszych eksperymentow medycznych z komorkami macierzystymi w okulistyce.Istnieje prawdopodobienstwo ze raport zostal sfalszowany i umiejetnie ubrany w słowa,by nie wzbudzic zadnych nieprawidlowosci.
  Obecnie sprawe zglaszamy do Prokuratury i nie jest to nasza walka o kase…nieee…jest to walka o to,by nikt juz wiecej nie zostal nabity w butelkę .Panie redaktorze bardzo prosze o kontakt,poniewaz chcielibysmy naglosnic calą tą sprawe i przestrzec nastepnych potencjalnych pacjentow takich klinik ktore oferuja zabiegi tego typu…komorki macierzyste nie dzialaja…jest to tylko i wylacznie świadome wyrywanie kasy od zdesperowanych chorych ludzi…Pozdrawiam