Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Medycyna i okolice - Druga strona stetoskopu Medycyna i okolice - Druga strona stetoskopu Medycyna i okolice - Druga strona stetoskopu

11.01.2016
poniedziałek

„Dobierzemy się do twojej rodziny” – wracają brunatno-czerwone demony?

11 stycznia 2016, poniedziałek,

Wnioski z grudniowej akcji CBA w domu krakowskiej profesor psychiatrii są daleko bardziej niepokojące niż skok na media publiczne dokonany przez PiS. Jeszcze bardziej niepokojące jest marginalne potraktowanie lub zignorowanie tamtej akcji przez opozycyjnych polityków i niezależne media.

Przypomnijmy (za „Gazetą Wyborczą” i „Rynkiem Zdrowia”): kilka dni przed wigilią świąt Bożego Narodzenia ok. godz. 6:00 do domu profesor Dominiki Dudek weszli funkcjonariusze CBA. Powodem miało być śledztwo w sprawie wyłudzania pieniędzy za refundowane recepty. Funkcjonariusze dokonali przeszukania domu, po czym zabrawszy komputer, telefon i notatnik pani profesor, pojechali z nią do kliniki uniwersyteckiej, gdzie pracuje. Podczas gdy badała kolejnych pacjentów, oni prowadzili tam dalsze czynności śledcze.

Na pozór wszystko wygląda stosownie do ciężkości zarzutu. Leki psychiatryczne są drogie i wyłudzone od NFZ kwoty za ich nienależną refundację mogłyby być wysokie, gdyby recept tych było dużo. Ale czy wyobrażacie sobie Państwo sytuację, w której o wątpliwościach dotyczących możliwości oszustwa na ogromną skalę wobec NFZ nie wie sam NFZ? Tymczasem rzecznik krakowskiego NFZ stwierdziła (podaję za redaktor Dominiką Majewską z portalu natemat.pl), że nic jej o takim podejrzeniu nie wiadomo. Co więcej, „Gazeta Wyborcza” poinformowała wprost, że obecne dochodzenie nie zostało wszczęte z inicjatywy NFZ, a o dokumentację mogącą dotyczyć tej sprawy poprosili z własnej inicjatywy śledczy. Nasuwa się pytanie: to może nie ma sprawy? Może ktoś chce ją wykreować?

Za koncepcją, że chodzi głównie o kryminalno-polityczny teatr, przemawia bardzo silnie sposób działania śledczych: poranne wejście do domu (skoro odbyło się z całkowitego zaskoczenia, to bardziej cywilizowana pora nie byłaby bezsensowna) i prowadzenie czynności śledczych podczas pracy lekarki. Przecież ani pacjenci, ani współpracownicy nie są idiotami i musieli kojarzyć obserwowane fakty – a może chodziło o to, żeby kojarzyli? Jednym słowem – można przypuszczać, z dużym prawdopodobieństwem, że chodziło o działania możliwie najbardziej represyjne wobec pani profesor.

Zadajmy sobie zatem nieuchronne pytanie: jakie są rzeczywiste przyczyny tak właśnie prowadzonego dochodzenia? Możliwe hipotezy są cztery.

Pierwsza: pani profesor rzeczywiście dokonała poważnego oszustwa na wielkie pieniądze. Tylko – po pierwsze – dlaczego nie wiedział o nim krakowski NFZ? A po drugie – i znacznie ważniejsze – bardzo wielu osobom w głowie się nie mieści, że profesor Dominika Dudek mogłaby coś takiego popełnić. Wszystkie opublikowane wypowiedzi na jej temat są właściwie jednobrzmiące: jest to osoba niesłychanie rzetelna, ciepła, o wspaniałym stosunku do pacjentów i do innych lekarzy, której w żadnym wypadku nie da się określić jako pazernej na pieniądze. Mam zaszczyt znać panią profesor i w pełni podpisuję się pod tamtymi opiniami. Oczywiście rozumiem, że pisowska Policja Myśli (genialne określenie z „1984” Orwella) może wyznawać zasadę naszego rodaka Feliksa Dzierżyńskiego, że nie ma ludzi niewinnych – są tylko niedostatecznie przesłuchiwani.

Hipotezę drugą przedstawiło już przede mną kilku autorów („Gazeta Wyborcza”, natemat.pl, na tabloidy nie będę się powoływał). Mówi ona, że śledztwo ma być częścią zemsty na krakowskim środowisku kardiologicznym za śmierć doktora Jerzego Ziobry. Pani Profesor jest wszak żoną głównego adresata oskarżeń rodziny państwa Ziobrów, profesora Dariusza Dudka. Rodzina doktora Jerzego Ziobry nie kryje, że ma ogromną pretensję o postępowanie lekarskie w tej sprawie. Argumenty mające przemawiać za tym, że mogło być ono nieoptymalne, zostały przedstawione na profesjonalnie i precyzyjnie przygotowanej stronie jerzyziobro.pl (z konwencją rzeczowej analizy kontrastuje początkowy spot, który jest koncentratem służących socjotechnice emocji).

Nie podejmuję się oczywiście rozstrzygać, po czyjej stronie leży racja – brak mi ku temu odpowiednich kompetencji i wiedzy na temat istotnych dla sprawy faktów. O winie lub niewinności profesora Dudka niech rozstrzygnie niezawisły sąd. Niewątpliwe jest jednak, że na żadnym z dotychczasowych etapów tej sprawy nie wyrażono jakiegokolwiek zarzutu wobec profesor Dominiki Dudek, w jakimkolwiek kontekście. Czy jest zatem całkowicie nieprawdopodobne, że represje wobec profesor Dominiki Dudek mogą być formą nacisku na jej męża, mającego skłonić go do przyznania się do winy? Albo formą zemsty?

Władza autorytarna nie raz sięgała po takie środki: rodziny wrogów władzy były jej zakładnikami. Każdy brunatny, czarny czy czerwony aparat represji stosował to na masową skalę. Od Związku Sowieckiego, przez Niemcy, Hiszpanię i Portugalię, polską ubecję i esbecję, po Argentynę pułkowników – jeśli wspomnieć tylko niektóre przykłady z najnowszej historii. Wydawało się, że w Europie, przynajmniej na zachód od Bugu, takie metody to już nieodwracalna przeszłość. Mam nadzieję, że mylę się w swojej obawie, że właśnie na naszych oczach „wraca nowe” i że kwestią czasu jest, kto będzie następny. Moich obaw nie łagodzi fakt, że śledczy kategorycznie zaprzeczają, by między obydwoma sprawami istniał jakikolwiek związek. Sposób działania nowej władzy nasuwa bowiem nieuchronnie pewne skojarzenia z dawną, jak się wydawało, minioną epoką. Wtedy najpewniejszym potwierdzeniem różnych plotek były oświadczenia sowieckiej agencji informacyjnej TASS, zaczynające się od zwrotu: „Nieprawdą jest, że…”.

Trzecia hipoteza jest moja i bardzo prosta. Jednym ze źródeł zasłużonej klęski wyborczej PO był sposób funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej. PiS obiecało ten element naszego państwa naprawić, co może okazać się dramatycznie trudne. Mamy bowiem zbyt mało lekarzy, nie mamy pielęgniarek, a zarządzanie i finansowanie jest na niedopuszczalnym poziomie. Wszystkie te czynniki wystarczą, by rzetelnie wytłumaczyć społeczeństwu, że poprawa stanu rzeczy może potrwać.

Obawiam się jednak, że Wielki Brat poczuje potrzebę postawienia na szafocie kolejnego zbiorowego kozła ofiarnego, który będzie wszystkiemu winien. Będą nim oczywiście lekarze. Wczesne rozpoczęcia działań ukazujących opinii publicznej stopień degeneracji środowiska lekarskiego ułatwi późniejsze represje wobec tej grupy. Być może taką polityczno-wychowawczą strategię władzy miała na myśli poseł Kamila Gasiuk-Pihowicz, mówiąc niedawno, że (jak zrozumiałem z kontekstu – po konstytucjonalistach i dziennikarzach) władza podejmie działania wobec innych grup zawodowych. Czyli „nowe wraca”. Komisarze ante portas!

Jak Państwo widzicie, jest się czego obawiać i powinno się o tym mówić i pisać. Politycy, dziennikarze, internauci – wszyscy, którzy mogą, bo perspektywa jest potencjalnie straszna.
Aha, zapewne zauważyli Państwo, że deklarowałem cztery hipotezy, a odniosłem się do trzech.

Bo czwarta hipoteza to po prostu czyjaś głupota. Bezmyślna nadgorliwość jakiegoś cwaniaczka chcącego zrobić karierę na nienawiści w momencie, kiedy następuje powyborcza wymiana kadr. Cwaniaczka się przywoła do porządku i przeniesie do spokojniejszej pracy, żeby nie robił więcej kłopotów swoim szefom. Ta hipoteza wydaje mi się jednak zbyt piękna, by mogła być prawdziwa.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 22

Dodaj komentarz »
 1. ‚Ale czy wyobrażacie sobie Państwo sytuację, w której o wątpliwościach dotyczących możliwości oszustwa na ogromną skalę wobec NFZ nie wie sam NFZ?’ – Widać, że za rządów PO i PSL rozwinął się duży nieporządek, brak kontroli i marnotrawstwo.

 2. Cyrk Ziobry się rozkręca, a Kaczyński aż klaszcze w rączki z uciechy.

 3. Czy ludzie Kaczyńskiego to patrioci? Przynajmniej tak twierdzą, a to wyjaśnia wszystko:”Patriotyzm jest cechą ludzi chorych na nienawiść. ” O.Wilde.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Teza, by NFZ nie wiedział, jest możliwa, ale skrajnie mało prawdopodobna. NFZ lubi się mylić, ale zawsze na swoją korzyść.

 6. A czego można sie po „panu Zbyszku” spodziewać.
  Normalnemu człowiekowi nie mieści sie w głowie, jak można przez kilkanaście lat żyć z żądzą zemsty.

 7. Z jednej strony Ziobro jest ministrem zbyt krótko, by taką akcję sprawnie przeprowadzić od zera. Prawdopodobnie prof. Dudek namierzali już wcześniej. Jednak z tym rządem jest tyle niespodzianek, że pewności nie ma.

  Z drugiej strony – śledziłem sprawę dra Garlickiego i wiem, że to było [stek niecenzuralnych słów] ze strony władzy (i większości mediów). Można się więc spodziewać jeszcze bardziej […] działań ministra.

 8. Chleba może zabraknąć ale czas igrzysk nadchodzi, kogoś lwom na pożarcie trzeba rzucić.

 9. W kardiologii dokonał się ogromny postęp techniczny i farmakologiczny, także w Polsce, ale postęp ten nie jest gwarancją powodzenia każdego zabiegu, czy operacji. Są to sprawy niestety indywidualne. Akurat znam prof. Dudka i byłem jego pacjentem jeszcze zanim został profesorem i już wtedy był znakomitym lekarzem, któremu życie zawdzięcza wiele osób. Nie sądzę także, aby ten znakomity fachowiec zaniedbał swoją pracę. Dlatego apeluję do funkcjonariuszy wszelkich służb o wiekszą powściągliwość i odwagę w zaproszeniu do swojego biura „podejrzanych”, a nie nawiedzanie ich z nienacka, może jeszcze z wybijaniem drzwi i granatami dymnymi. Może kiedyś będziecie potrzebowali sami pomocy Pana Profesora, oby nie. Naprawdę warto zachować minimum kultury nawet bedąc operatorem CBA, ABW, czy czego tam jeszcze.

 10. Szanowny Panie Karczmarewicz

  Prosze pozostawic PiS w spokoju bo Platforma Obywatelska nie zrobila nic w sprawie odpowiedzialnosci lekarzy za bledy praktyki lekarskiej. Lekarze w Polsce sa sadzeni przez sady cywilne za bledy sztuki lekarskiej. Lekarze nie maja intencji zaszkodzenia pacjentom dlatego uzywanie panstwowego aparatu sadownictwa do rozstrzygania spraw nieszczesliwych wypadkow medycznych jest cywilizacyjnie nieuzasadnione. Brak zrozumienia relacji pacjent-lekarz obciaza tych co sprawowali wladze przez ostatnie osiem lat.

  Slawomirski

 11. W Ministerstwie (Nie)Sprawiedliwości wprowadzono nowe pozdrowienia:
  Na przychodne : Dzień ziobry
  Na odchodne : Do więzienia.

 12. @Sławomirski.
  Tematem jest zastraszanie, zemsta i brutalność CBA a nie legislacja.

 13. JackT
  13 stycznia o godz. 14:00 31248

  Tematem jest nagonka na legalnie wybrany rzad. Jest to dzialanie antydemokratyczne. Pan Karczmarewicz tego nie rozumie. Ja to wiem bo od 1981 roku nie mieszkam w Polsce.

  Slawomirski

 14. Sławomirski.
  Legalnie wybrany Rząd zatrudnił kryminalistę na szefa służb, który stosuje UB-ckie metody zastraszania – to każdy rozumie.

 15. @Slawomirski
  O, wychodzi brak znajomości prawa.

 16. JackT
  13 stycznia o godz. 23:15 31250

  Prosze zmienic jezyk nienawisci na normalny.

  Slawomirski

 17. mpn
  14 stycznia o godz. 16:18 31251

  Nie mozna sie znac na wszystkim ale antyrzadowa nagonka Polityki to fakt.

  Slawomirski

 18. A ja Panie Gospodarzu przupuszczam, że może chodzić o proste oszczędności.
  Skoro na refundacji lekarze robią przekręty, to po co refundować.
  Będzie taniej i na tacę z budżetu da się więcej, czyli partia spłaci dług wdzięczności.
  Wzrośnie śmiertelność bo leki nierefundowane będą zbyt drogie, a więc u księży wrośnie „przerób”.
  Iście Dobra Zmiana.

  Tak bardziej na poważnie:
  Panie Gospodarzu tego bloga, jest świetny temat!
  Wstrzymano właśnie refundację leków podawanych ludziom po przeszczepach, chodzi o prograf i valcyte.
  Cena na ten drugi bez refundacji jest taka, że równa się wyrokowi śmierci na wielu pacjentów.
  Podobno sa zamienniki, ale „wszystkowiedzący googiel” ma problem żeby takowe znaleźć.

  Tak więc może w ramach logicznego ciągu cięć likwidujemy transplantologię w Polsce?

  Osobom ustalającym listy leków refundowanych przydałaby się jakaś głębsza wiedza.
  Najlepiej o zwykłym życiu.
  I o tym że zdarza się w nim wiele chorób, które bez działającego sytemu refundacji leków będą zabijać w dziesiątkach tysięcy.
  No ale tysiące to już statystyka, a nie tragedia. Prawda ?

  Z pozdrowieniami,

 19. Krzych
  „Osobom ustalającym listy leków refundowanych przydałaby się jakaś głębsza wiedza.”
  Powiem to inaczej.
  Osobom tym życzę, żeby przekonały sie o własnej nieomylności na samym sobie, lub własnej rodzinie rodzinie.

 20. @Slawomirski
  Chyba masz nieadekwatny obraz rzeczywistości. Świat nie musi się dostosowywać w opiniach i zachowaniach do twojego widzimisię.

 21. mpn
  15 stycznia o godz. 19:51 31256

  Niech za twoja madrosc poblogoslawi cie Raczka Dzieciatka Jezus.

  Slawomirski

 22. mpn.
  Szkoda czasu na dyskusje z żelaznym elektoratem prezesa, lepszy sort wie najlepiej.

 23. „Sukcesy” ministra od zdrowia w okresie dwóch miesiecy :
  1. Finansowanie in vitro – zlikwidowane.
  2. Refundacja leków po przeszczepie – zlikwidowana, można dostać zamienniki.
  3. Projekt wyprowadzenia sprzedaży leków ze sklepów do aptek. Czyli jak ktos na wiosce zima wieczorem dostanie gorączki, to będzie musial iść do apteki w miasteczku oddalonym o np. 20 km.
  Czy w tym wszystkim nie chodzi o zaoszczedzenie na finansach ZUS ? Przy większej umieralności ZUS zaoszczędzi na emeryturach i rentach.
  Lobby aptekarski. W moim mieście, ok. 25 tys mieszkańców, jest 7 aptek. Ostatnio otwarla sie siódma.
  Może by tak pan minister od zdrowia wprowadził zakaz reklamy w TV różnych suplementów diety i innych farmaceutyków ?