Bezcenne pudełeczko bezpieczeństwa

O takich przypadkach bywa głośno. Giną ludzie, często młodzi, w dobrej formie, przy bezradności świadków – nic nie zapowiada tragedii. Wreszcie mamy narzędzie dające nadzieję, że tego rodzaju dramatów da się łatwiej uniknąć.

Pamiętacie Państwo przypadek Ewy Sałackiej, aktorki, która zmarła po ukąszeniu osy? Takim właśnie zgonom w następstwie ukąszenia lub gwałtownych reakcji alergicznych ma zapobiegać urządzenie zaakceptowane przez amerykańską Food and Drug Administration. Dlaczego wydaje mi się przełomowe?

Otóż terapią ratującą życie w przypadkach piorunującej reakcji alergicznej (zwanej reakcją anafilaktyczną) lub po ukąszeniu niektórych owadów jest podanie adrenaliny. Kłopot w tym, że przeciętny niemedyk nie potrafi prawidłowo wykonać takiej iniekcji. Najczęściej trzeba wezwać kwalifikowaną pomoc, co oczywiście trwa. Dla niektórych, niestety, zbyt długo. Niektóre osoby z grup ryzyka mogą mieć oczywiście przy sobie ampułki z adrenaliną i strzykawki, jednak ich przechowywanie i transport są mocno kłopotliwe. Pozostaje kwestia prawidłowego podania leku przez świadka zdarzenia (pacjent nierzadko nie jest w stanie uczynić tego samodzielnie).

Tymczasem Auvi-Q, bo tak nazywa się bohater dzisiejszego wpisu, ma wymiary karty kredytowej i grubość cienkiego telefonu komórkowego. Na korpusie narysowana jest obrazkowa, jednoznaczna instrukcja obsługi. Co więcej, po pociągnięciu za blokadę bezpieczeństwa, dobrze widoczną i oznakowaną na jednym z boków pudełka, zaczyna ono wydawać instrukcje głosowe dotyczące dalszego postępowania. Pudełeczko należy przycisnąć mocno do uda, po czym nacisnąć przycisk wyzwalający. Podanie leku trwa 5 sekund odliczanych przez automat, który komunikuje potem o zakończeniu iniekcji i przypomina o konieczności wezwania zespołu ratownictwa medycznego. Zresztą obejrzyjcie Państwo sami: oto link do strony produktu.

Mam nadzieję, że Auvi-Q zostanie niebawem zarejestrowane i dopuszczone do obrotu w Polsce. Pozwolę sobie bowiem wyrazić przekonanie, że ma ono szansę dołączyć do grupy przełomowych wynalazków w terapii medycznej, tak jak automatyczny defibrylator, pompa insulinowa, laser okulistyczny i wiele innych.