Czego Mateuszek-Załatwiacz może nauczyć się od Bidena

Szczepionkę będziemy mieli wiosną, a może nawet nieco wcześniej – powiedział facet, który tak kocha odnosić sukcesy, że sam je sobie wymyśla. Który za ciężkie pieniądze sprowadził powietrze z Chin największym samolotem świata i który już raz ogłosił, że wygrał z wirusem (o czym zainteresowanemu nie powiedział).

Ale przecież szczepionka jest – skarcą mnie rozsądnie myślący – o czym wiemy z wiarygodnych (dla odmiany) źródeł. Czego tu się czepiać?

  • Tak, szczepionka jest i naprawdę jest nadzieja. Aż tyle i tylko tyle. Znakomicie opowiedział o tym dr Grzesiowski w TVN24. Polecam bardzo.
  • Prasowy komunikat Pfizera i BioNTech mówi nam jedno: szczepionka jest bezpieczna! To niesłychanie ważne, bo jak Państwo pamiętacie, szczepionki innych producentów napotykały na problemy lub przynajmniej wątpliwości właśnie na tym etapie. Czyli mamy prawo mieć nadzieję, że ta szczepionka nie szkodzi.
  • Dlaczego tyle ostrożności w słowach? Bo wprawdzie badaniem objęto dużą liczbę ochotników, ale obserwacja trwała stosunkowo krótko. Pozostają do wyjaśnienia dwa punkty: bezpieczeństwo w dłuższej (co najmniej kilkumiesięcznej) perspektywie czasowej i skuteczność. Być może wygłupię się tu jako nieimmunolog, ale na podstawie istniejącego piśmiennictwa chodziłoby o okres nie krótszy niż trzy miesiące, a najlepiej dłuższy niż sześć.
  • Wszystkie te badania i stosowne procedury potrwają zapewne – jeśli wierzyć ekspertom – co najmniej do połowy przyszłego roku.

Tyle jeśli chodzi medycynę. Przejdźmy do polityki. Joe Biden powiedział bardzo mocno trzy rzeczy: że jest nadzieja, że czeka nas mroczna zima i że trzeba dbać o siebie i bliskich, stosując trzy podstawowe zasady: dystans-maseczki-higiena rąk. Celnie i prawdziwie.

Tymczasem nasz pieszczoszek już rozłożył pawi ogon, opowiadając, co i z kim w kwestii szczepionek załatwił. Ponieważ nie zna się na ludziach, może ktoś mu przypomni: największymi wrogami przestrzegania ograniczeń podczas tej epidemii są: przewlekły stres i postępujące zmęczenie. Zaś nadzieja bardzo sprzyja rozluźnieniu samodyscypliny. Efekty mogą być łatwe do przewidzenia.

Nadzieja jest jednak konieczna z oczywistych względów. Dlatego właśnie powinno się tworzyć taki przekaz publiczny, jak to uczyniła drużyna prezydenta elekta. Co więcej, mamy właśnie świetny moment, żeby wreszcie na serio zająć się rzeczową i zrozumiałą edukacją społeczną, a nie tylko grać „w zamykanego” – bez widocznej koncepcji w tych poczynaniach.

Jest ogromnym wstydem dla obecnie rządzących, że takie plakaty jak ten poniżej – bez wątpienia merytorycznie bardzo dobry – są tworzone w poczuciu odpowiedzialności społecznej przez zespoły lekarsko-plastyczne, a rząd nie jest zainteresowany ich rozpowszechnianiem. W tym przypadku autorkami są dr Ewa Łyżwa i Agata Przygoda:

Autorki: dr Ewa Łyżwa i Agata Przygoda. Publikacja za zgodą Autorki.

Chciałoby się powiedzieć: daj spokój, Załatwiaczu! I tak wszyscy wiedzą, że nic w tej materii nie zależy od ciebie, ale od producentów szczepionki, jej badaczy i stosownych instytucji certyfikujących. A do szczepionki trzeba dożyć. Skup się na tym.