Przyjdź na Piknik Naukowy Centrum Nauki Kopernik – znajdź odpowiedzi na ważne pytania stawiane przez pacjentów!
Czasy mamy takie, że z jednej strony pojawiają się w medycynie coraz bardziej wyrafinowane technologie, a z drugiej – lekarze mają coraz mniej czasu na wytłumaczenie pacjentom czegokolwiek o metodach, którymi będą leczeni, pozostawiając ich w lęku i niepewności. Najbliższy Piknik Naukowy może przynieść odpowiedzi przynajmniej na niektóre z nurtujących ich ważnych pytań.
Jak wiemy, jeden z z najgorszych lęków to lęk przed nieznanym. Jeżeli czegoś nie rozumiemy, boimy się tego bardziej. Niezrozumienie przez pacjenta tego, co będzie wyczyniać z jego ciałem zespół medyczny, posługujący się tajemniczą aparaturą, potęguje dodatkowo oczywisty przecież stres związany z samą chorobą. Próby poszukiwania odpowiedzi wśród znajomych albo we wszechwładnym internecie nierzadko prowadzą do dramatycznych nieporozumień, a w efekcie – do nasilenia tego lęku.
Głównym motywem tegorocznego, dwudziestego już, Pikniku Naukowego Centrum Nauki Kopernik będą związki nauki i zdrowia. W tym także (a może przede wszystkim) – pokazanie, jak nowoczesne technologie pomagają rozwiązywać nasze problemy zdrowotne. Lepsze zrozumienie technologii powinno zaś prowadzić do rozwiania wątpliwości czy wręcz mitów z nimi związanych.
Na jakie pytania będzie można znaleźć odpowiedzi podczas Pikniku? Rozczaruję Państwa – w tym przypadku nie jestem w stanie udzielić wyczerpujących informacji. W Pikniku na Stadionie Narodowym w Warszawie weźmie udział 216 wystawców, z czego w dwóch sektorach, D i F (Galeria wewnętrzna), dedykowanych specjalnie medycynie, będzie 52. To olbrzymia liczba pokazów, zazwyczaj interaktywnych.
Jako próbkę tego, co będzie się działo, mogę przedstawić stoisko F4 w Galerii Wewnętrznej, gdzie prezentowany będzie sprzęt, na którym na co dzień szkolą się lekarze, oraz organizowane będą warsztaty dla wybranych grup pacjentów. Od członków zespołu, z którym mam zaszczyt pracować na co dzień będziecie Państwo mogli uzyskać odpowiedzi na następujące pytania:
Jak chirurg może wykonać operację bez przeprowadzania dużych cięć? – obejrzyjcie Państwo, jak wygląda zabieg metodą endoskopową, korzystając ze specjalnego symulatora, a potem sami spróbujcie przeprowadzić taki zabieg.
Skąd anestezjolog będzie wiedział, czy moje znieczulenie podczas operacji będzie dostatecznie głębokie i że po zabiegu się obudzę? – prawdziwa stacja nadzoru anestezjologicznego (sztuczny będzie tylko pacjent) pozwoli przekonać się, jak precyzyjnie anestezjolog może monitorować stan pacjenta, w tym głębokość znieczulenia.
Co to jest koronarografia, a co to jest stent? – obejrzyjcie Państwo koronarografię, a następnie udrożnienie tętnicy wieńcowej na symulatorze, po czym spróbujcie sami wykonać taki zabieg.
Co to jest stymulator, a co – ICD? – obejrzyjcie implantację stymulatora serca lub kardiowertera-defibrylatora, a potem spróbujcie sami poczuć się jak w sali zabiegowej, dzięki symulatorowi. Uzupełnieniem tego pokazu będą warsztaty dla pacjentów z implantowanym stymulatorem serca lub kardiowerterem defibrylatorem, których trzy edycje odbędą się w stoisku F4 i podczas których będzie można dowiedzieć się, jak żyć z takim urządzeniem, żeby odnieść z niego jak największą korzyść i nie wyrządzić sobie szkody.
Czy to prawda, że w Polsce już wszczepia się miniaturowe stymulatory i jak to się robi? – tu proponuję zacząć od autobusu prezentacyjnego, zaparkowanego tuż obok ruchomej stacji krwiodawstwa, przy bramie nr 11 (od strony stacji kolei i metra Stadion Narodowy). Tam będzie można dowiedzieć się, dla kogo przeznaczona jest taka terapia. Potem na stoisku F4 obejrzyjcie, jak wygląda wszczepienie, no i oczywiście spróbujecie sami na symulatorze. Jeżeli zabieg będzie udany – dołączycie Państwo do ekskluzywnego klubu kardiologów potrafiących wszczepiać takie stymulatory – jest ich obecnie w Polsce mniej niż dziesięciu.
Czy to prawda, ze można wszczepić sztuczną zastawkę aortalną bez otwierania klatki piersiowej? – dowiedzcie się, na czym taki nowoczesny zabieg polega, dla kogo jest przeznaczony, no i oczywiście spróbujcie sami przeprowadzić go w symulowanych warunkach.
Jak wygląda zabieg ablacji migotania przedsionków? – tu nie będzie symulatora, tylko prawdziwa konsola do zabiegu, a sztuczna będzie krew i tkanka. Uzupełnieniem tego pokazu będą dwie edycje warsztatów dla pacjentów przygotowywanych do zabiegu ablacji.
Jak neurochirurg może przeprowadzić precyzyjną operację mózgu bez otwierania czaszki? – prawdziwa będzie aparatura, czyli neuronawigacja. Sztuczna – tylko głowa. Będzie można spróbować na chwilę zostać neurochirurgiem.
Jak wygląda sztuczna zastawka serca? – dla wielu osób jedyna okazja, żeby zobaczyć ją z bliska. Przed dwoma laty to stoisko było tak oblężone, że prezentujący zastawki koledzy stracili pod koniec dnia zdolność mówienia.
Czy stymulacja rdzenia kręgowego może zwalczać ból? Czy może pomóc w zaawansowanej chorobie Parkinsona? Czy może – w nietrzymaniu moczu? – warto przekonać się o niesamowitych możliwościach, jakie stwarza stymulacja układu nerwowego, poprawiając niekiedy niezwykle jakość życia pacjentów. Przedstawione będą również pompy baklofenowe stosowane w leczeniu osób po urazach kręgosłupa lub z mózgowym porażeniem dziecięcym.
Co to jest stabilizator kręgosłupa i jak się go zakłada? – będzie można zobaczyć nowoczesne urządzenia do terapii kręgosłupa i samemu spróbować założyć je w symulowanych warunkach, na modelu.
Jak wygląda nowoczesne leczenie cukrzycy przy użyciu pompy insulinowej? Jak wygląda najnowsza generacja tych urządzeń i jakie ma możliwości? – będzie można dowiedzieć się tego wszystkiego na stanowisku prezentacyjnym oraz podczas warsztatów dla osób chorych na cukrzycę, których trzy edycje odbędą się w salce warsztatowej stoiska. W porannej i południowej edycji weźmie udział pacjent z cukrzycą, korzystający z pompy insulinowej, uprawiający czynnie sport.
Tyle zagadnień, a tylko jedno stoisko, będące malutkim fragmentem całości! Mam nadzieję, że zachęciłem Państwa do odwiedzenia 20. Pikniku Naukowego Centrum Nauki Kopernik. Spotkajmy się na Stadionie Narodowym w Warszawie w sobotę, 7 maja. Otwarcie bram Stadionu – o 11:00. Zamknięcie – o 20:00. Wstęp – jak zawsze – wolny.
Komentarze
Obawiam się, że często i lekarze nie bardzo wiedzą, jak to wszystko, czego używają, działa.
Próby poszukiwania odpowiedzi wśród znajomych albo we wszechwładnym internecie nierzadko prowadzą do dramatycznych nieporozumień, a w efekcie – do nasilenia tego lęku.
Zwłaszcza jeśli korzysta się z podejrzanych stron internetowych
Szkoda, że to wszystko tylko w Warszawie.
Jeśli na pikniku pojawi sie minister Radziwiłł, prosze go zapytac o to :
http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,145400,20007762,pieniadze-dla-zony-i-szwagra-ministra-radziwilla-z-wielomilionowej.html#BoxNewsImg
Myślałem, że szlachectwo zobowiązuje.
Jedyny sprawedliwy w PiS. Sośnierz, byly szef Śląskiej Kasy Chorych.
http://wiadomosci.onet.pl/forum/sosnierz-powolano-namiestnika-a-nie-dyrektora,0,2739719,213736129,czytaj.html
A w Koperniku jak zawsze ciekawe imprezy. Ciekawe co wymyślą na następny raz 🙂
Krystian z godz 12:21 prosi Doktora o przesłanie faktury za zamieszczoną przez niego kryptoreklamę.