Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Medycyna i okolice - Druga strona stetoskopu Medycyna i okolice - Druga strona stetoskopu Medycyna i okolice - Druga strona stetoskopu

O blogu

Motto pierwsze: „Jeżeli ja komuś dam w mordę, to nie znaczy, że Służba Zdrowia bije w mordę” (Mój Świętej Pamięci Dziadek – Lekarz Dwóch Wojen)

Pozwalam sobie z całą mocą zadeklarować, że nie uzurpuję sobie prawa do reprezentowania kogokolwiek poza sobą samym i proszę, by tak też traktować treści zawarte na tym blogu. Niezmiernie irytują mnie wypowiedzi polityków czy dziennikarzy, że „lekarze… (robią, myślą, zamierzają cokolwiek – tu można wstawić dowolną czynność, zamiar lub odczucie)”. Nie reprezentuję nawet subpopulacji kardiologów płci męskiej, po pięćdziesiątce, niepalących, ale za to z nadwagą, mimo że spełniam kryteria przynależności do tak zdefiniowanej grupy.

Przy okazji oświadczam, że nie reprezentuję poglądów któregokolwiek z moich pracodawców i nie będę konsultował z nimi treści tego blogu.

Motto drugie – tzw. Prawa Lema: „1. Nikt nic nie czyta. 2. Jeżeli czyta – to nie rozumie. 3. Jeżeli czyta i rozumie, to natychmiast zapomina” (Stanisław Lem)

Żyjemy w czasach wspaniałej dostępności rzetelnych informacji. Paradoksalnie jednak pośpiech dnia codziennego powoduje, że coraz trudniej znaleźć czas, by z nich korzystać, być na bieżąco. Wielu ludzi nie poświęca też dostatecznie wiele czasu, by takie informacje przemyśleć i prawidłowo zinterpretować.

W sferze popularno-naukowej zaczyna królować pewna tabloidyzacja, co w czasach nieodżałowanej „Sondy” było nie do pomyślenia. Co więcej, wspomniana dostępność łatwo przeradza się w nadmiar, który sprawia, że zapomina się o tym, co już kiedyś zostało odkryte i opisane, gubiąc właściwy kontekst nowych doniesień.

Jako maszynka do mielenia danych (bo taka jest funkcja, jaką pełnię od ponad 20 lat, jako zawodowy belfer dla lekarzy chcących doskonalić swoje umiejętności) postaram się i dla Państwa wyłowić coś interesującego w tym wspaniałym, ale niekiedy i przerażającym oceanie wiarygodnych informacji.

Motto trzecie: „In God we trust. Everyone else must provide data” (Prof. A.J. Camm)

Zbyt wiele informacji dotyczących zdrowia nie jest popartych wiarygodnymi danymi. Postaram się pokazać Państwu takie nierzetelności i obiecuję trzymać się danych.

Motto czwarte: „Moje ulubione drzewo – leszczyna, leszczyna,
Gdy ją za bardzo przygiąć w lewo, to w prawo się odgina,
A gdy za mocno przygiąć ją w prawo, to w lewo bije z wprawą,
Aż stara szumi radosna „Brawo, brawo” (Wojciech Młynarski)

Postaram się przekonać Państwa do mądrej elastyczności wobec własnego organizmu. Mądre dostosowanie się do naszych niedoskonałości, w tym chorób, może sprawić, że radość życia będzie pojęciem nie tylko ze wspomnień i marzeń, lecz rzeczywistością. Znajomość naszych słabości może być nasza siłą.

Co będzie zawarte na tym blogu? To w dużej mierze zależy od Państwa. Wątki zostaną podzielone na dwie grupy tematyczne: „Medycyna” (ta wielka i ta codzienna) oraz „Okolice” (czyli wszystko to, co nie jest medycyną, ale bardzo na tę medycynę wpływa – na przykład: regulacje prawne).

Każdy wątek będzie kontynuowany tak długo i na tyle szczegółowo, na ile wyrazicie Państwo zainteresowanie – poprzez swoje komentarze i pytania. Na wszystkie pytania i komentarze o charakterze merytorycznym postaram się odpowiedzieć.