Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Medycyna i okolice - Druga strona stetoskopu Medycyna i okolice - Druga strona stetoskopu Medycyna i okolice - Druga strona stetoskopu

24.12.2017
niedziela

Pocztówki świąteczne z cytatem z Kuronia

24 grudnia 2017, niedziela,

Tegoroczne święta są bardzo trudne, dlatego wymagają szczególnego podejścia. Również w świątecznym wpisie.

Te święta są szczególne, bo Naczelnik Państwa, wraz ze współczesnym nam Polskim Borgią, podzielili obywateli kraju, rodziny, pracujące ze sobą zespoły. Tak głębokie podziały są wielkim skarbem obu żądnych potęgi panów. Pielęgnują je, żywiąc nienawiścią i pogardą. Spirala wydaje się nieuchronnie zapętlać.

Wcale nie musi tak być. Jacek Kuroń kiedyś doszedł do wniosku, że nie może sobie pozwolić na nienawiść do swoich ubeckich oprawców. Sprawiała ona bowiem, że jego myśli i energia koncentrowały się na ubekach i pragnieniu zemsty. Oznaczało to ich zwycięstwo. Skuteczna długofalowa walka wymagała koncentracji na obmyśleniu zarówno strategii, jak i jej realizacji. Zaś uleganie nienawiści utrudniało precyzyjne myślenie lub całkiem je uniemożliwiało.

Warto przypomnieć sobie słowa wybitnego opozycjonisty, bo czasy – oczywiście w pewnych aspektach – robią się coraz bardziej podobne do ówczesnych. Postarajmy się zatem wyrzucić z siebie negatywne uczucia i naładować się pozytywnymi. Jasne, że nie będziemy z czymś lub kimś się zgadzać, ale postarajmy się, żeby emocje nie zakłócały nam jasności myślenia.

Tyle obiecanego w tytule cytatu wraz z komentarzem.

Pora na dwie pocztówki dźwiękowe.

Pierwsza: wspaniała piosenka o przedświątecznych przygotowaniach, zaśpiewana ślonskom godkom przez trio Frele. Polecam serdecznie. Tym bardziej że po występie posłów Kukiz’15 i PiS w sprawie protestantyzmu może okazać się za chwilę, że regionalne odrębności też nie będą tolerowane. Popierajmy je zatem, zwłaszcza w tak znakomitym wykonaniu:

Pocztówka druga. Też pod prąd obecnych tendencji władzy. Powstała pięć lat temu, ale zasługuje, by zostać evergreenem: jazzowa kolęda „Bambino jazzu”, wspaniale zaśpiewana przez Dorotę Miśkiewicz i Artura Andrusa. Wśród towarzyszących muzyków legendy, z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Andrzejem Jagodzińskim i Robertem Majewskim na czele:

Życzę Państwu bardzo spokojnych świąt.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 6

Dodaj komentarz »
 1. Nie wszystkie zespoły podzielił.

 2. Swietny wniosek. oPOzycja tak się rozwścieczyła w swojej zajadłości, tak jej oczy krwią nabiegły że nic nie widzi, nawet śledztwa CBŚ – przeciwko jej członkom – są „nagonką polityczną”. PiS zawiesza takich posłów, PO broni ich cnoty do upadłego. Coraz bardziej staje się widoczne dla „suwerena” że PO to kupa kolesi trzymająca sztamę. Tak się nie zdobywa wyborcy, tak się go traci.
  Kaczyński nie ma równego sobie przeciwnika, niestety.

 3. Madra a nie totalna opozycja jest moim zyczeniem dla Polakow.

  Slawomirski

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Trochę z innej beczki ale też o zdrowiu (sorry doc).
  Czy nikt nie widzi relacji pomiędzy zwiększoną o 25% ilością śmiertelnych ofiar wypadków drogowych podczas świąt, a wycofaniem setek radarów do pomiaru szybkości pojazdów? Ja widzę.
  Kilkanaście osób zapłaciło życiem za ten pomysł.

 6. Polak bez groźby radaru nie ma pojęcia, z jaką prędkością jedzie i że to za szybko? 😯

 7. @1300 gramow.
  A czy jest inne wytłumaczenie?
  PS. Karanie za przekroczenie szybkości redukuje ilość wypadków drogowych – powszechnie znane remedium (poza Polską).