Ten jeden dzień w roku, gdy każdy może samodzielnie wykonać zabieg medyczny: najbliższa sobota!

Pierwsza sobota czerwca może być dniem unikalnych wrażeń, jeżeli tylko zechcecie Państwo przyjść na Stadion Narodowy.

Jak to jest udrożnić tętnicę wieńcową, która grozi dokonaniem się zawału serca? Albo wszczepić stymulator serca? Albo dokonać operacji neurochirurgicznej mózgu? Albo chirurgicznej operacji „przez dziurkę od klucza”, czyli endoskopowej? To nie wszystko – takich niedostępnych na co dzień technologii medycznych, które będzie można samodzielnie wypróbować albo przynajmniej ich dotknąć, będzie w sobotę bardzo dużo. Oczywiście zabiegi będą w warunkach symulowanych. Jednak będzie to symulacja najwyższych lotów. Albo zabieg będzie można przeprowadzić na takim samym symulatorze, na jakim uczą się lekarze, albo sprzęt będzie jak najbardziej prawdziwy, używany rutynowo do zabiegów, a jedynie pacjent sztuczny (co zrozumiałe).

Do tego będą pokazy sprzętu – wraz z modelami jego zastosowania. No i jeszcze Kawiarenka Ekspertów, w której nie będą oni jedynie odpowiadali na pytania zainteresowanych, ale również częstowali swoich rozmówców własnoręcznie przygotowaną (darmową!) kawą lub pitną czekoladą.

Wszystko to w sobotę, 3 czerwca, od godziny 11.00 do 20.00, podczas 21. Pikniku Naukowego Centrum Nauki Kopernik na Stadionie Narodowym, na stoisku Warsaw Education Center (F3), mieszczącym się w Galerii Stadionu. Oczywiście, wokół będzie dużo innych, niemniej ciekawych stoisk dotyczących nowoczesnej medycyny, ale do tego zapraszam szczególnie, bo wiem, co przygotował obsadzający je zespół.

Spotkanie z nowoczesnymi technologiami medycznymi zawsze może być pożyteczne, chociażby z czystej ciekawości świata. Niestety, nierzadko również dlatego, że ich zastosowanie może dotyczyć nas samych lub naszych bliskich. Naturalna jest wówczas chęć poznania możliwości, które stwarza technologia, ale także jej ograniczeń i związanego z nią ryzyka. W czasach gdy lekarze nie mają czasu rozmawiać z pacjentami, a pielęgniarki prawie wyginęły, wizyta na Pikniku może z pewnością podnieść poziom Państwa wiedzy, a w niektórych przypadkach obniżyć poziom stresu.

Nie do pominięcia jest również element czysto rekreacyjny, bo przecież zabawa w doktora jest jedną z najczęstszych dziecięcych zabaw. Pozwolę sobie zatem zakończyć swoje zaproszenie z karygodnym brakiem powagi.

„Na każdego przyjdzie pora, by chcieć bawić się w doktora!” – spotkajmy się na Narodowym na niezobowiązujących, choć na pewno pouczających zabawach medycznymi technologiami.