Wojna z Zakazanym Imperium – odpowiedzi na komentarze

Tichy62, ania60, po zawale – Dziękuję pięknie za wspierające komentarze. Z pewnością wiele nam brakuje, by stać się Przyjaznym Państwem. I tak będzie, dopóki ktoś nie odważy się na przyjęcie normalnych zasad. Dotyczy to zresztą nie tylko systemu opieki zdrowotnej.

Dan – na początek pozwolę sobie zacytować:

„Autor pisze: „W wielu dobrze funkcjonujących systemach opieki zdrowotnej lekarz nie ma pojęcia, czy pacjent jest ubezpieczony i jaka jest cena leku. Kwestie finansowe dotyczące leków istnieją wyłącznie na linii apteka – płatnik.” NIEPRAWDA! Proszę zapoznać się chociażby z systemem we Włoszech. Lekarz jednym kliknięciem widzi na swoim komputerze odnośne informacje, drugim kliknięciem drukuje odpowiednią receptę.”

Ok, proponuję kompromis:

Zgódźmy się, proszę, że nie NIEPRAWDA, tylko, że PRAWDA LEŻY POŚRODKU. Napisałem o „wielu”, a nie” wszystkich”.  Może powinienem był napisać „w niektórych”? Obiecałem rzetelność, więc powinienem o nią dbać.

Z opisywanego przez Pana włoskiego przykładu wynika, że tam lekarz również nie musi marnować czasu na kwestie pozamerytoryczne, bo stworzony został system, w którym różne rzeczy są po prostu zapewnione tak, by nie zmniejszać efektywności wykorzystania czasu. Czyli tak naprawdę chodzi o osiągnięcie tego samego celu chociaż, jak widać, w różnych krajach jest on realizowany różnymi drogami. To co, zgoda?